Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 kwietnia 2018 r.
16:26

Ta parafia działa od około 1293 roku. O pomoc proboszcz nie musiał długo prosić

0 3 A A

W najbliższą niedzielę parafianie m.in. z miejscowości Targowisko będą się modlić nie w kościele, tylko w tymczasowej kaplicy, którą na kilka miesięcy stała się remiza. Przeprowadzka ma związek z rozpoczętym remontem zabytkowego XVIII-wiecznego kościoła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy raz mamy taką sytuację, że msze święte nie będą w kościele, tylko w tymczasowej kaplicy - przyznała Maria Matacz ze wsi Targowisko na Roztoczu, która w minioną środę pomagała w przenoszeniu wyposażenia kościoła do pobliskiej remizy. Takie elementy jak np. ławy czy konfesjonały, mieszkańcy przewieźli do kaplicy w oddalonej o kilka kilometrów Tarnawce.

Kilkumiesięczna przeprowadzka ma związek z gruntownym remontem XVIII-wiecznego kościoła w Targowisku. Na zaplanowane kosztowne prace parafii pw. św. Tomasza Becketa udało się zdobyć unijne dofinansowanie. Dzięki temu rozpoczęty 15 lat temu remont świątyni będzie można kontynuować. Aby tak się stało, kościół musi być praktycznie pusty. Zostają tylko ołtarze.

Jedyna taka parafia

Parafia w Targowisku jest jedyną parafią w Polsce, której patronuje św. Tomasz Becket. Została utworzona ok. 1293 roku i należała do średniowiecznej diecezji krakowskiej. Według legendy pierwsza świątynia została erygowana przez biskupa Stanisława ze Szczepanowa.

Po pożarze, w drugiej połowie XVIII wieku został zniesiony nowy drewniany kościół. Powstał z fundacji ks. Bonifacego Brodowskiego, proboszcza i właściciela dóbr targowiskich. Jest to kościół trójnawowy z wieżą. Wnętrze zostało podzielone na trzy części dwoma rzędami kolumn z jońskimi kapitelami. Wnętrze świątyni jest otynkowane. Kościół ozdobiony jest polichromiami pochodzącymi z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Wiadomo, że kościół w Targowisku był remontowany w II połowie XIX wieku. Następnie gruntowny remont został przeprowadzony w latach dwudziestych XX wieku, kiedy to zostały przebudowane stropy i prezbiterium. Teraz rozpoczęły się kolejne prace, dzięki którym zostanie poprawiona konstrukcja zabytku.

Remont zabezpieczający

- Rozpoczęty remont kościoła jest remontem zabezpieczającym zabytek przed dalszą degradacją, powodowaną m.in. przez wysoki w tym rejonie poziom wód gruntowych - tłumaczy Sławomir Kozak, kierownik robót w kościele w Targowisku. - Wspomniany wysoki poziom widać po odkrywkach, które wykonaliśmy. W ramach realizowanego projektu, do wykonania przewidziane są roboty takie jak izolacja pionowa i pozioma ścian fundamentowych, wymiana wszystkich warstw posadzkowych łącznie z okładziną, podbicia ścian wewnętrznych i słupów. Przewidziany w projekcie jest również remont elewacji, docieplenie stropu/dachu kościoła oraz częściowa wymiana elementów konstrukcyjnych obiektu.

Unijny projekt, który parafia w Targowisku realizuje jest przewidziany do października 2019 r. - Do października tego roku chcemy wykonać m.in. posadzkę w kościele - mówi ks. Andrzej Kapica, proboszcz Parafii pw. św. Tomasza Becketa w Targowisku.

Kiedy prace we wnętrzu się zakończą, msze święte będą odprawiane w kościele. Do tego czasu miejscem, w którym będą modlić się parafianie zarówno w dni powszednie jak też w niedziele, będzie remiza w Targowisku; tuż obok kościoła. Niedzielne nabożeństwa będą też, jak dotychczas, w kaplicy w Tarnawce.

Zaangażowanie

W środę ruszyła przeprowadzka. Proboszcz parafii już wcześniej apelował do swoich parafian o pomoc. - Zaplanowałem wstępnie na kolejne dni mieszkańców następnych wiosek, ale widzę, że już dzisiaj zgłosiło się ponad 20 osób do pomocy. Dzięki temu wiele prac udało się już teraz wykonać - opowiadał nam w dniu kiedy rozpoczęły się przenosiny ks. Andrzej Kapica, który potwierdza, że nikogo do pomocy nie trzeba było namawiać.

- Bo kościół trzeba ratować - nie ma wątpliwości Monika Głąb z Biskupia, która po apelu proboszcza także przyszła pomóc w przeprowadzce. - W tym kościele byłam chrzczona, podobnie jak moje dzieci. Brałam tutaj również ślub.

- Ogromne zaangażowanie wszystkich mieszkańców, zapał oraz sprawna organizacja sprawiła, że już w pierwszym dniu pracy mieszkańcy przygotowali tymczasowy wystrój ołtarza umieszczonego w budynku remizy. Prace ruszyły. Wszyscy czujemy się zobowiązani do ratowania unikatowego obiektu sakralnego - relacjonuje w mailu do redakcji jedna z mieszkanek, która również pomaga w przenosinach.

Można pomóc

Do renowacji zostaną jeszcze ołtarze w kościele. Na to są potrzebne dodatkowe pieniądze. Osoby, które chcą wesprzeć finansowo dalszy remont w świątyni mogą przekazać darowiznę (nr konta PKO BP S.A I Oddział Lublin, 58 1020 3147 0000 8502 0101 3093).

Remont w Puchaczowie

Od wczesnej jesieni 2017 r. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Puchaczowie (powiat łęczyński) trwa remont. Parafii z Puchaczowa również udało się uzyskać unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. - Remont kościoła obejmuje odnowienie i restaurację fresków na ścianach i suficie jak też restaurację ołtarza głównego - wylicza ks. Adam Siomak, proboszcz Parafii WNMP w Puchaczowie. Prace potrwają do jesieni tego roku. W czasie remontu msze święte są odprawiane w kościele. - W przeciwieństwie w kościele w Targowisku i Łańcuchowie u nas nie będzie wymieniana posadzka.

Pozostałe informacje

 Równowaga między pracą a życiem osobistym jest możliwa? Porozmawiajmy o work-life balance.
film

Równowaga między pracą a życiem osobistym jest możliwa? Porozmawiajmy o work-life balance.

Europejski Festiwal Smaku był doskonałą okazją do spróbowania potraw z całego świata, ale nie tylko… W jednym z namiotów można też było porozmawiać o balansie pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym.

ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia punktów poszukają na wyjazdach

ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia punktów poszukają na wyjazdach

W 11. serii gier ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia Świdnik wystąpią w halach rywali i liczą na kolejne punkty.

Po zakończeniu renowacji podcienia kamienic przy ul. Staszica, przynajmniej do pewnej wysokości, wyglądają dużo lepiej niż wcześniej
Zamość

Podcienia wypiękniały. A co z ratuszowymi schodami?

Zakończył się remont podcieni staromiejskich kamienic w Zamościu. Miasto dostało też pieniądze z Polskiego Ładu na remont schodów Ratusza. Ale prace nie ruszyły. Co z dotacją?

Najświeższa prognoza pogody. Co nas czeka w weekend?
film

Najświeższa prognoza pogody. Co nas czeka w weekend?

Śniegiem już sypnęło. Tam gdzie spadł, zdążył stopnieć. Popada jeszcze w najbliższych godzinach i dniach? Mamy dla Was najświeższą prognozę pogody.

Rolą zatrzymanej kobiety było podawanie się za policjantkę, a także odbieranie pieniędzy od osób, które dały się nabrać
film

To ona odbierała pieniądze od oszukanych seniorów. Kobietę namierzyli lubelscy policjanci

Wcześniej do sprawy oszustw "na policjanta" i "na wnuczka" zatrzymano dwóch mężczyzn, a teraz jeszcze współpracującą z nimi kobietę. Ta grupa dokonała co kilkudziesięciu przestępstw i wyłudziła, głównie od osób starszych, setki tysięcy złotych.

Drogowcy zaskoczyli kierowców... i to pozytywnie

Drogowcy zaskoczyli kierowców... i to pozytywnie

Drogowcy zaskoczyli kierowców. Tym razem pozytywnie. Wcześniej niż zapowiadano otwarto rondo turbinowe na ulicy Warszawskiej w Białej Podlaskiej.

Padwa Zamość zmierzy się z rywalem, który jej nie leży

Padwa Zamość zmierzy się z rywalem, który jej nie leży

W 10. kolejce KPR Padwa zmierzy się na wyjeździe z Nielbą Wągrowiec (godz. 17). O 15 do gry przystąpią szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska, których rywalem będzie RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski.

29-latkowi grozi kilkuletnia odsiadka
film

Okładał pięściami i kopał ciężarną narzeczoną. Potem zawiózł na porodówkę

Znęcał się nad ciężarną narzeczoną dłuższy czas. Sprawa wyszła na jaw, gdy zawiózł ją na porodówkę. Policjanci zatrzymali 29-latka z Lublina. Grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Imprezy klubowe w weekend (22-24 listopada)
impreza
22 listopada 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (22-24 listopada)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Parkowanie w Lublinie będzie droższe

Parkowanie w Lublinie będzie droższe

Lubelscy radni zdecydowali. Na parkowanie w płatnej strefie od stycznia trzeba będzie wydać więcej. Podwyżkę uzasadniono eliminowaniem skutków inflacji oraz zwiększaniem dostępności miejsc.

Marek Marciniak znalazł się w szerokiej kadrze reprezentacji Polski na styczniowe MŚ

Azoty Puławy chcą szybko wrócić do wygrywania, w sobotę mecz z MMTS Kwidzyn

W sobotę o godzinie 16 Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Energa MMTS Kwidzyn. I liczy na dużo lepszy występ niż w poprzedniej kolejce.

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Jak długo może pracować agregat prądotwórczy?

Częste przerwy w dostawie prądu potrafią być uciążliwe, jednak jest na to rozwiązanie – agregat prądotwórczy. To niezawodne urządzenie może dostarczać energię elektryczną nawet przez kilkadziesiąt godzin bez przerwy. Szukasz modeli dla siebie? Dowiedz się, jaki wybrać.

Jeden z zatrzymanych członków zorganizowanej grupy przestępczej

Przemytnicy zatrzymani. Nielegalny towar wozili pociągami

Pięć osób działających w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali strażnicy graniczni. Podejrzani zajmowali się przemytem papierosów przez granicę z Białorusią. Kontrabanda była transportowana pociągami towarowymi.

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Pielęgnacja skóry według Dr Barbary Sturm

Dr Barbara Sturm, niemiecka lekarka medycyny estetycznej, jest znana na całym świecie z unikalnego podejścia do pielęgnacji skóry, które łączy minimalnie inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej z zaawansowaną kosmetologią oraz personalizowaną pielęgnacją.

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Jak wybrać i gdzie kupić idealne łóżko do sypialni?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia domu – to tutaj regenerujemy siły, odpoczywamy i dbamy o nasze zdrowie. Dlatego wybór odpowiedniego modelu to klucz do komfortowego snu i dobrego samopoczucia. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, od klasycznych ram z drewnianymi listwami, przez łóżka kontynentalne, aż po nowoczesne modele z dodatkowymi funkcjami. Jak znaleźć to najlepsze i gdzie go szukać? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium